יצחק נחשון

פתיחת סתימות ביוב – הרבה יותר מורכב ממה שנדמה לכם…

לא פשוט לפתוח חלק מן הסתימות שמתרחשות במערכת הביוב, אך לעתים אפשר לפתוח אותן אפילו לבד. מתי אפשר לפתוח אותן לבד ומתי עדיף שאינסטלטור יעשה זאת? הנה כל המידע שאתם צריכים לדעת בנושא של פתיחת סתימות בשביל הפעם הבאה.

כיצד נדע שיש סתימה בביוב?

השלב הראשון בפתיחת סתימה בביוב הוא כמובן להבין שיש בכלל סתימה ולמרות שהשלב הזה נשמע די פשוט הוא מש לא כזה במציאות. לעתים קל מאוד לסנן את העובדה שיש בעיה במערכת הביוב, וזה למעשה מה שמעלה את חומרת הבעיה עם חלוף הזמן. למשל, כאשר אתם מורידים מים באסלה יכול להיות שהם יורדים בצורה די בעייתית מה שלבטח לא יחשיד אתכם יותר מידי באותו הרגע. סימנים לסתימה יכולים להיות ריח רע שנובע ממערכת הביוב, הצפה כלשהי שעולה ממקום לא צפוי ובלתי רגיל, מי שלא יורדים היטב באסלה או בכיור וכן הלאה. עד כמה חשוב לדעת מה גרם לסתימה?

האם הגורם משפיע על הטיפול?

אחד הנתונים החשובים ביותר בתחום פתיחת סתימה היא כמובן גורם הסתימה. יכול להיות שבשביל אדם שלא מבין דבר וחצי דבר במערכת הביוב הנתון הזה לא כל כך ישנה, אך למעשה הוא יכול לקבוע האם יהיה קל או קשה לפתוח אותה. למשל, הסתימה במתאר הביתי נגרמת בדרך כלל מאשפה שהצרכנים בעצמם מכניסים אל מערכת הביוב, בדרך כלל אל האסלה, כמו למשל נייר טואלט רב ודחוס, מגבונים לחים או מוצרי היגיינה. אם מדובר על סתימה כזו היא תהיה ברמת קושי בינוני עד קל כאשר שורשים בביוב או חיה שמתה ונסחפה אל צינור הביוב זו כבר משימה הרבה יותר קשה.

פתיחת סתימות במתאר הביתי

כל פתיחת סתימות באשר היא חייבת להתחיל קודם כל מאבחון של הגורם לבעיה והמיקום המדויק שלה. רק לאחר מכן אפשר להחליט מה יהיה הטיפול הטוב ביותר וגם להבין האם יש צורך באינסטלטור מקצועי, לעתים אפילו בצוות ביובית. פתיחת סתימה במתאר הביתי לרוב יכולה להתבצע באופן עצמאי לחלוטין או עם אינסטלטור, ואינה מצריכה קריאה לצוות ביובית. למשל, סימה בכיור במטבח, סתימה באמבטיה או באסלה, כולן יכולות להיפתח די בקלות עם חוטר קטן, מים חמים שיישפכו לצנרת או חומרים כימיקליים שאפשר לקנות בכל סופר ומיועדים לפתוח סתימות.

פתיחת סתימות עם צוות מקצועי

לעתים אין אפשרות לפתוח את הסתימה באופן עצמאי וחייבים לקרוא לבעל מקצוע מתאים. כאן אתם צריכים להחליט האם אתם קוראים לאינסטלטור או לצוות ביובית כאשר בחלק מן המקרים הצוות בעצמו יחליט את מי לשלוח ועם אלו כלים, זאת בהתאם להסבר של הלקוח. פתיחת הסתימה עם אינסטלטור מורשה יכולה להיות מהירה במיוחד כאשר האינסטלטור מחזיק בכל מיני מכשירים מתקדמים כמו משאבה עם מנוע מובנה שיכולה לפתוח סתימות בעומק רב בצנרת, וכמובן מצלמה תרמית שתסביר היכן יש סתימה. צוות ביובית יכול לבצע שאיבת ביוב ובכך לשאוב את כל המוצקים שגרמו לה.

שטיפת קווי ביוב תמנע סתימות

עד כה דיברנו כיצד לטפל בסתימות בביוב אך לעתים הפתרון הכי טוב הוא המניעה. אפשר למנוע סתימות בביוב די בקלות כאשר לעתים הפעולות הללו יכולות להיות הרבה יותר פשוטות וזולות. למשל, אחת מהסתימות בפופולריות ביותר במתאר העסקי או התעשייתי היא לאו דווקא מנייר טואלט או מאשפה מוצקה אלא שמנים או שומנים שנסחפו לביוב ובהדרגה יצרו על הדפנות שכבה שומנית שגורמת לסתימה. אם תקראו לצוות ביובית מספר פעמים בשנה ותבצעו שטיפת קווי ביוב בזרם לחץ מים גבוה, תוכלו להימנע מראש מהסתימות וכך החיים שלכם יהיו הרבה יותר פשוטים.

סגירת תפריט
WhatsApp chat
דילוג לתוכן