יצחק נחשון

חדר הרחצה הוא היכל הרגיעה של הבית והמקום בו נהנים מרחצה. אך חדר זה גם מועד לפורענות מבעיות אינסטלציה ועד היווצרות של פטריית העובש.
עובש נוצר לרוב בחללים לחים שאינם מאווררים היטב כאשר הכיור או השירותים דולפים או בעקבות בעיות אינסטלציה, הוא מתפתח בעיקר על גבי שטחים רטובים במיוחד אם יש בחלל חומרים כמו עץ, טפטים וקירות גבס.
מעבר למראה הלא אסתטי ולריח הרע, הרי שלנבגי עובש יש השפעה רעילה על גוף האדם. העובש עשוי לסכן את הבריאות כאשר הוא משחרר חומרים רעילים שעשויים לגרום לכאבי ראש, שינויים במצב הרוח, אובדן הזיכרון, דימום מהאף, שיעול יבש, פריחה בעור ובעיקר לקשיי נשימה.
למעשה, מחקרים שנערכו בתחום מצאו שילדים קטנים שנחשפו לעובש בבית היו בסיכון מוגבר להתפתחות של אסטמה. כמו כן, אנשים בעלי מערכת חיסון חלשה חשופים יותר לסיכונים שכרוכים בחשיפה לעובש.

מהר לפני שהעובש יתפשט


חשוב מאוד לטפל בעובש בהקדם, כיוון שהוא יכול להתפשט במהירות רבה ויהיה יותר קשה להסיר ולהיפטר ממנו בהמשך. למרבה המזל, קיימות דרכים יעילות להסרת עובש באמבטיה וכן למניעת היווצרות של עובש, זאת על ידי שמירה על הניקיון ושימוש בחומרי איטום שיימנעו את חדירת הלחות לחלל. העובש נוצר לרוב בהבדלי טמפרטורה משמעותיים בין חום לקור וכן מרטיבות.
בשלב הראשון, חשוב לטפל בכל בעיות האינסטלציה שעשויות לגרום להופעת עובש ולפנות למומחים בתחום על מנת שהבעות לא יחזרו. במידת הצורך ניתן לבצע בדיקה לא פולשנית ללא שבירת קירות על מנת לאתר נזילה אפשרית ולהבין בדיוק מה מקור הדליפה ומה בעצם יש לאטום כדי למנוע דליפה או נזילה.
אוורור החלל הוא קריטי לטיפול בפטרייה, בין אם מדובר בהקפדה על פתיחת דלת או חלון או לפחות שימוש באוורור פנימי במידה ואין בחדר הרחצה פתחים פיזיים. הסירקולציה של האוויר תסייע מאוד.
חשוב לדעת שמים עומדים מהווים קרקע פורייה להתפתחות הפטרייה כולל טחב ולכן, חשוב להקפיד על ניקוי ובעיקר ייבוש של האריחים בחדר האמבטיה ובאמבטיה עצמה.

לאטום בדרך הטובה והאסתטית ביותר


האיטום הוא פעולה חיוני למניעת עובש כאשר בשוק יש פתרונות מקצועיים דוגמת סילר וחומרים אנטי בקטריאליים אשר מונעים היווצרות והתפשטות של עובש. ניתן לבחור בסילר שקוף כדי שלא ייראה על הקיר וישמור על מראה הרמוני. הסילר אינו משנה גוון ושומר על הצבע המקורי של התשתית עליה מיישמים את הסילר. כמו כן, הוא עמיד בפני UV ואינו מצהיב כפי שקורה לעיתים בשימוש עם חומרים אחרים. הוא גם אינו דביק ואינו שריט כך שהעמידות נשמרת לאורך זמן והוא נושם ומאפשר דיפוזיה של לחות.
סילר עמיד ידחה את ספיגת המים בתוך התשתית וניתן ליישם אותו על תשתית מינראלית סופגת ועל מגוון חומרים כמו אריחי קרמיקה הנפוצים בחדרי רחצה.
יש גם סילרים שמצמצמים באופן משמעותי הצטברות של עובש שניתן לשטוף ולייבש לאחר הפעולה. אם תרצו לרענן את מראה הקירות, העדיפו צבע אנטי בקטריאלי למניעת הצטברות פטריות ומזהמים שקל ליישם באמצעות רולר או מברשת. היתרון הבולט הוא בכך שהצבע על בסיס מים כך הוא לא מפיץ ריחות לא נעימים ואינו מכיל ממסים מסוכנים. 

בשוק קיימים חומרי ניקוי יעילים להסרת עובש באמבטיה שקוטלים ומחטאים את המקלחת. יש לבחור חומר ניקוי עוצמתי בעל כושר ניקוי עמוק והמסת שומנים ויש לקחת בחשבון שאקונומיקה אולי מבהירה אך אינה קוטלת את המזהמים ומכאן החשיבות בבחירת חומר ניקוי ייעודי לעובש. 

 

סגירת תפריט
WhatsApp chat
דילוג לתוכן