יצחק נחשון

"החיפזון מהשטן", "כל עכבה לטובה" ו"למה לדחות למחר את מה שאפשר לדחות למחרתיים?", כשזה מגיע לבעיות בצנרת רובנו נהיים דחיינים גדולים. אף שצנרת הבית היא אחת מהתשתיות החשובות ביותר בבית שלנו, ונעשה בה שימוש יומיומי, לאף אחד אין באמת כוח לתחזק את הצנרת. רובנו לא נרוץ מיד לקרוא לאינסטלטור על כל טפטוף קל של ברז, אחת כמה וכמה כשמדובר על אירועי צנרת שנראים לכאורה פחות משמעותיים וניכרים לעין, כמו למשל ירידה קלה בלחץ המים, או כתם רטיבות קטן שהופיע לנו על הקיר.

זאת כמובן טעות, וכשזה מגיע לאיתור נזילות סמויות זאת טעות כפולה ומכופלת, שכן כל עיכוב, אפילו הקל ביותר, בהזמנת איתור נזילות וטיפול בבעיה, עלול לגרור אחריו נזקים תוצאתיים כבדים ביותר הנגרמים כתוצאה מהרטיבות הלא מטופלת – החל מנזקי עובש, נזקים לריצוף או לפרקט, טיח מתפורר, עיוות של רהיטים ומשקופים, ועד לנזקי תשתית חמורים לתשתיות המבנה עצמו, אשר הטיפול בהם עלול לעלות הון עתק.

סימנים לנזילה סמויה המחייבים הזמנת איתור נזילות מים

טולסטוי כתב "כל המשפחות המאושרות – מאושרות באותה הדרך. כל משפחה אומללה – אומללה בדרכה שלה", ובכן, הדבר נכון גם לצנרת… ברגע שיש נזילה, ובעיקר נזילה סמויה, הסימנים יכולים להיות שונים מאוד בין מקרה למקרה – כל נזילה וסימניה הייחודיים, בתלות באופי הנזילה ומיקומה ותשתיות המבנה.
בהמשך המאמר ננסה לציין את הסימנים הנפוצים ביותר לנזילה סמויה המחייבים איתור נזילות מים בהקדם האפשרי, אולם כלל האצבע פה הוא שאם יש ספק – אין ספק. אם אתם מרגישים מכל סיבה שהיא שיש בעיה בתפקוד הצנרת, זה יהיה חכם מצדכם, כצעד מונע, להזמין שירות איתור נזילות מקצועי שיכול לחסוך לכם נזקי משנה רבים העלולים לנבוע כתוצאה מנזילה לא מטופלת.

סימנים רווחים לנזילה סמויה:

  • שעון מים "רץ" ללא סיבה, גם כשכל הברזים והמכשירים צורכי המים בבית לא בשימוש
  • חשבון מים "מנופח" ללא סיבה ניכרת לעין
  • כתמי רטיבות על הריצוף, על הקירות או על התקרה
  • ירידה לא מוסברת בלחץ המים
  • מחסור במים חמים
  • התפתחות עובש וריחות טחב בבית
  • התעוותות ריצוף פרקט, ריהוט או משקופים ללא סיבה ניכרת לעין

לעתים הסימנים קלים ביותר וכמעט לא מורגשים, כמו למשל הבדלי טמפרטורה לא מוסברים בריצוף – איזורים שפתאום קרים מאוד או חמים למגע בריצוף, או ירידה קלה וכמעט בלתי מורגשת בלחץ המים. קלים ככל שיהיו חשוב שלא נפתור סימנים אלו בלא כלום, אלא שכן נתייחס ונבדוק את העניין. ההבדלים בטמפרטורה של הריצוף למשל עלולים להיגרם כתוצאה מפיצוץ בצנרת המים הקרים או החמים מתחת לריצוף, כאשר אם נבצע איתור נזילות ונטפל בבעיה מיד בשלביה הראשונים, עוד לפני הופעת כתמי עובש ורטיבות, נוכל לחסוך נזקי מישנה רבים אשר עלולים להיגרם היה ונתעלם מהסימנים וניתן לנזילה להמשיך לחלחל תחת רגלינו.

לסיכום, כשזה מגיע לנזילות סמויות המהירות היא הגורם המכריע, ולכן תמיד עדיף להיזהר מאשר להצטער ולהזמין שירות איתור נזילות מים מקצועי מבעוד מועד בכל חשד, ולו הקטן ביותר, לקיום נזילה.

סגירת תפריט
WhatsApp chat
דילוג לתוכן