יצחק נחשון

מפתח לצינורות – כלי חובה לכל אינסטלטור

כל בעל מקצוע איכותי בתחום האינסטלציה אמור להיות מודע לשינויים הרבים שחלו על התחום בשנים האחרונות. הודות לשכלולים טכנולוגיים והשתפרות איכות חומרי הגלם ניתן כיום להעניק שירותים מקצועיים יעילים, ממוקדים ואיכותיים יותר. אינסטלטור איכותי ישתמש במצלמות תרמיות, מצלמות בלון ותוכנות מחשב מתוחכמות על מנת לאתר נזילות ולטפל בהן מבלי לשבור קירות, ואף ידע לטפל בסתימות ובעיות שונות בצנרת בצורה מושכלת ביותר. גם אחד מכלי העבודה הקלאסיים של האינסטלטור השתדרג פלאים, ואנחנו מדברים על מפתח לצינורות כמובן.

 

מפתח לצינורות? מדוע הוא כל כך חשוב? וכיצד הוא בנוי?

על מנת להצליח לבצע כל משימה בצורה מהירה וממוקדת, אינסטלטור איכותי אמור להחזיק במגוון רחב של כלי עבודה מגוונים. מפתח צינורות איכותי נחשב לחשוב שבהם, ומשמש את האינסטלטור לעבודה עם צינורות וברגים בכל קוטר וגודל. מפתח הצינורות בנוי משלושה חלקים:

1. ראש מחורץ – בנוי משני חלקים, שיחדיו אוחזים בצינור ומפעילים עליו לחץ.

2. בורג מתאם – סיבובו גורם לשינוי המרחקים בין שני חלקי הראש להתאמה מלאה לקטרי צינורות שונים.

3. ידית אחיזה – ארוכה, על מנת שמומנט הכוח יהיה מקסימלי.

מפתח הצינורות דומה במנגנון פעולתו לפלאייר, אך משום יכולת ההתאמה לכל קוטר צינור והראש המחורץ, הוא מתאים לעבודה גם עם צינורות עגולים ומכאן חשיבותו.

 

אלו סוגי מפתחות לצינורות תוכלו למצוא?

 

צנרת היא עניין מורכב ומסובך. הצינורות בה מגיעים בקטרים שונים, לא תמיד נמצאים במצב טוב, והמיקום שלהם אינו חייב להיות נוח לגישה. זוהי הסיבה מדוע כל אינסטלטור מקצועי חייב להחזיק באמתחתו מספר סוגים של מפתחות לצינורות:

מפתח ישר – כאן מדובר על מפתח שהידית והראש המחורץ נמצאים בו באותו מישור הזווית. זהו מפתח הצינורות הסטנדרטי ביותר שמשמש את האינסטלאטור לעבודה עם צינורות שמאוד נגישים עבורו.

מפתחות זוויתיים – בסוג מפתחות זה הידית והראש המחורץ אינם באותו המישור, והם מציעים החל מאפשרות לזוויות חדות וכלה בזווית של 90 מעלות, מה שמאפשר הפעלת מקסימום כוח במקומות בעלי נגישות שאינה נוחה.

מפתח רצועות/שרשרת – מפתח לצינורות מהסוג הזה מתאים במצבים בהם הצינור קרוב מאוד לקיר ואינו מאפשר גישה למפתח רגיל.

מפתח מהיר – נועד לעבודה מהירה על צינורות ואומים. הראש המחורץ מתכוונן באמצעות קפיץ ולא בורג, מתאים את עצמו לאלמנט, וננעל עליו בעת הפעלת הכוח של האינסטלטור. לחיצה על לחצן ייעודי משחררת את האחיזה באופן מיידי.

יש לציין כי כל סוגי המפתחות שלעיל מותאמים מראש לטווחי קטרים מוגדרים, כך שבהחלט ניתן להגיד כי כל אינסטלטור זקוק לכל אחד מהסוגים הללו.

 

מפתח לצינורות – חשיבות האיכות

 

איכותם של כלי העבודה חשובה ביותר עבור האינסטלטור. יש לקחת בחשבון כי מפתח לצינורות שאינו איכותי דיו יחליד במהרה, בורג כיוון הקוטר עלול להיתקע כל הזמן, והראש המחורץ יתבלה תוך זמן קצר ולא יהיה מסוגל לאחוז בצינורות בצורה יעילה. לכן, חשוב מאוד לרכוש מפתחות לצינורות דרך ספק מקצועי ובעל מוניטין שהוא יבואן של כלי איכות בלבד. מפתחות שכאלה יהיו עשויים מידית אלומיניום חזקה וראש מחורץ מפלדה אימתנית ומגולוונת ברמה גבוהה. אל תתפשרו על פחות מכך!

סגירת תפריט
WhatsApp chat
דילוג לתוכן