יצחק נחשון

בית נקי מהווה סביבת מחיה נעימה יותר. מחקרים מצביעים על כך שסביבה נקייה תורמת לשקט הנפשי ועשויה למנוע מחלות. הבעיה היא שקשה מאוד לשמור על ניקיון, במיוחד לאחר שיפוץ או כשתנאי הסביבה אינם אופטימאליים ובשגרה היומיומית הלחוצה.

כוננות ספיגה – העובש בסביבה
רבים מוצאים את עצמם נאבקים בלכלוך קשה שמפלס את דרכו אל קירות הבית, כמו עובש.
פטריות אלה הופכות למטרד אמיתי נפוץ מאוד. מעבר להיבט הלא אסתטי עשויות להיות לעובש השפעות שליליות רבות על הבריאות. עובש יכול לגרום לבעיות נשימה, שיעול וקשיי נשימה וכן לגירויים בעיניים ובעור הפנים והגוף.
יש אנשים המפתחים אלרגיה לעובש ועשויים לסבול מתגובות אלרגיות חמורות בעת החשיפה לעובש או לאחריה ומצבם של אלה הסובלים מלכתחילה מבעיות בריאותיות בעיקר מחלות נשימה, מחלת ריאות או אסטמה, עשוי להחריף באופן משמעותי בגלל קיומו של העובש.
יש לקחת בחשבון שנבגים של עובש על הקיר יכולים להיות קטנים מאוד כך שאפשר אפילו לשאוף אותך ישירות למערכת הנשימה בלי משים. למען האמת, פעמים רבות, כאשר סובלים משיעול או צפצופים יתכן שמדובר בסימפטום כתוצאה מהחשיפה לעובש. בעלי מערכת חיסונית חלשה רגישים במיוחד לפטריות אלה ובאופן כללי, מחקרים רבים הצביעו על הקשר בין החשיפה לעובש ובין תחלואה. 

עכשיו, שברור לכם שאתם לא מעוניינים להכניס את הפטרייה הזאת לבית שלכם, נגיע לפרקטיקה. מה עושים? על מנת להגן על הבית מפני עובש חשוב לשמור על רמת לחות נמוכה מ-50%, כיוון שלחות יוצרת עובש בין אם כתוצאה ממזג האוויר או בעקבות ספיגת מים בקירות.
חשוב לדעת שעובש יכול לגדול בכל מקום משטיחים (במיוחד מקיר לקיר) דרך בגדים (במיוחד בגדים לחים שטרם התייבשו) ועד השיש במטבח, כאשר יש נטייה מוגברת להיווצרותו על גבי הקירות כתוצאה מלחות שהצטברה דרך צינורות בקירות שלא נאטמו כראוי, רטיבות קפילרית המתארת מצב של מים שעלו למעלה. 

מייבשים, מחטאים ואוטמים
היתרון הבולט הוא שאת העובש ניתן לזהות בקלות יחסית בדמותם של כתמים שחורים בגדלים שונים על גבי הקירות, אלה יופיעו במיוחד בחללים המועדים לרטיבות כמו מטבח או חדר רחצה וכן בחדרים שאינם מאווררים היטב או בחללים בהם יש הבדל משמעותי בטמפרטורה בין חוץ לפנים. אגב, הפטרייה יכולה להיווצר במקום מסוים ולהתפשט ברחבי הבית.
חשוב מאוד להשקיע משאבים במניעת עובש, בין אם על ידי ייבוש של מקומות רטובים ובין אם על ידי אוורור החלל לפני שהסביבות הלחות והדחוסות יהפכו קרקע פורייה לזיהומים שונים.
יש לנגב באופן ייסודי את המשטחים לפני שהעובש גדל, כי ברגע שהוא מתעצם קשה יותר להסירו. אפשר להשתמש בתכשירי ניקוי שונים המבוססים על חומרים פעילים אבל חומרים שנועדו רק לניקוי ולא לחיטוי לא בהכרח ישיגו את המטרה. כדאי להקפיד על ניקוי משולב בפעולת חיטוי בתכשירים מקצועיים עוצמתיים. 

פטרייה – שימי לב חומר אנטי בקטריאלי לפנייך
למניעת היווצרות של עובש על הקירות, כדאי להשתמש בחומרי הגנה מקצועיים ייעודיים נגד הפטרייה, שהם לרוב סוג של סילרים מיוחד שלמעשה הופך את התשתית המועדת לפטריות לתשתית נוגדת עובש. כמו כן, קיימים צבעים אנטי בקטריאליים שונים שמונעים הצטברות של מזהמים שונים וניתן ליישם אותם על קירות מסוגים שונים במגוון מקומות בדרכים פשוטות יחסית באמצעות רולרים או מברשות והחומרים עצמם מבוססים על מים ואינם מכילים ריחות או ממיסים מסוכנים. המטרה היא למנוע היווצרות של עובש ואם הוא כבר נוצר, לעשות כל מה שניתן על מנת להשמיד אותו. 

סגירת תפריט
WhatsApp chat
דילוג לתוכן